Z życia Towarzystwa

Szanowni Państwo,

Jak Państwo zapewne zauważyli, od poprzedniego numeru zmienił się wydawca naszego czasopisma: z przyczyn wymuszonych zmieniającym się rynkiem wydawnictw zmuszeni byliśmy rozstać się z towarzyszącym nam od samego początku PZWL, a rozpoczęliśmy od sierpnia tego roku współpracę z Wydawnictwem Scientifica.  Serdecznie podziękowania dla PZWL, które było z nami w dobrym i złych chwilach; nigdy tego nie zapomnimy!

We wrześniu odbył się 34-ty Zjazd Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN) w Barcelonie. Był pod wszystkimi względami rekordowy: 3610 zarejestrowanych uczestników z 90 krajów, 754 streszczenia zjazdowe (najwięcej z Hiszpanii i Japonii), ponad 700 uczestników kursów LLL. Sesje naukowe zarówno główne, jak i satelitarne, tradycyjnie już okazały się bardzo interesujące. Niemniej ciekawe (a może niejednokrotnie nawet ciekawsze) były sesje plakatowe oraz spotkania grup roboczych.

Tradycyjnie bardzo dużym powodzeniem cieszyły się kursy LLL: uczestniczyło w nich wiele osób z naszego kraju, co ciekawe, nie tylko spośród najmłodszych uczestników, ale także spośród zaawansowanych zawodowo kolegów.

Kierownictwo ESPEN zapowiedziało zmianę w edukacji żywieniowej: w miejsce Advanced ESPEN Course utworzone zostaną Centers for Excellence, w których szkolenie będzie miało większy aspekt praktyczny. Pierwsze trzy centra znajdują się w Manchesterze (prof. Jon Shaffer), Tel Avivie (prof. Pierre Singer) oraz Brukseli (prof. Andre van Gossum)

Gratulacje dla Przyjaciół z Grecji; Hellenic Society for Medical Nutrition and Metabolism otrzymało (przy okazji pokonując nasz kraj, Belgię, Szwecję i Francję) MNII grant za najlepsze aktywności w ramach Fight Against Malnutrition. Duże brawa dla dr Mikołaja Dańko (CDZ Warszawa), który otrzymał jedno z wyróżnień za pracę zgłoszoną na Zjazd (ESPEN Travel Grant, przyznawany tylko jednej pracy z danego kraju).

Polska ma po raz kolejny powody do wielkiej dumy: doktorzy Ryszard Choruz oraz Krzysztof Figuła (Kraków) zdali egzamin końcowy i uzyskali European ESPEN Diploma! Należy dodać, że jest to szczególnie trudny egzamin, podczas którego należy osiągnąć ponad 80% prawidłowych odpowiedzi (spośród 19 zdających aż 7 nie uzyskało tego pułapu), tak więc jest to olbrzymi sukces. Serdeczne gratulacje!

Duży sukces osiągnęły również: dr Dorota Mańkowska-Wierzbicka, Irena Kruczek, Małgorzata Misiak oraz Justyna Szul, które ukończyły kurs Teach-the-Teacher LLL i zostały nauczycielami kursów LLL. W ten sposób liczba polskich nauczycieli LLL zwiększyła się już do 17 (!)

Pragnę zwrócić uwagę na kolejny sukces naszej Koleżanki, pani Sylwii Osowskiej, która po raz kolejny zorganizowała i poprowadziła Sesję Farmaceutyczną w trzecim dniu Zjazdu. Sesja o tym profilu odbyła się już po raz drugi i jest to wielki sukces Organizatorki.

Niedługo po kongresie, bo w dniu 23 września 2012 polscy, angielscy (A. Forbes) i greccy (M. Chourdakis) Żywieniowcy dzielnie walczyli z Drużyną Gwiazd w meczu zorganizowanym przez polskich Pacjentów żywionych w warunkach domowych (Stowarzyszenie Apetyt na Życie) na boisku w Zabierzowie koło Krakowa. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problemy osób żywionych drogą sztuczną w warunkach domowych, tak aby było możliwe podnoszenie jakości ich życia. Właśnie jakość życia, w dużym stopniu limitowaną poprzez małą dostępność do przenośnych pomp infuzyjnych (koszt przekracza refundację procedury), dostępność świadczeń (limit refundacji) oraz dostęp do całodobowej opieki medycznej określiła Joan Bishop (Dyrektor Oley Foundation najstarszej i największej organizacji zrzeszającej pacjentów żywionych w domu) jako kluczowy aspekt, o który należy walczyć. Mecz zakończył się wynikiem 7-4 dla Drużyny Gwiazd, w której prym wiedli byli reprezentanci Polski (m.in. Mirosław Szymkowiak, Mariusz Jop, Krzysztof Bukalski, Jerzy Kowalik, Tomasz Rżąsa) oraz przedstawicie Parlamentu i aktorzy (Ireneusz Raś, Jerzy Fedorowicz, Tomasz Schimscheiner). Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem (ponad tysiąc osób!), a tematy żywieniowe było szeroko dyskutowane przez samych pacjentów i osoby obecne na spotkaniu. Echa spotkania słyszy się cały czas!

W rocznicę konferencji Fight against Malnutrition, w dniu 9 października przeprowadziliśmy badanie mające na celu realizację Rozporządzenia Ministra Zdrowia nakazującego obowiązkowy screening dotyczący stanu odżywienia w każdym oddziale szpitalnym. Polegało ono na wypełnieniu krótkiej ankiety w tym właśnie dniu i przesłaniu jej do biura Towarzystwa. Niezmiernie dziękuję w imieniu Zarządu Towarzystwa oraz swoim własnym za jakże liczny udział w tej aktywności! Jesteśmy niezmierni szczęśliwi, że w naszej akcji wzięło ponad 100 (tak, sto!) oddziałów!. Fakt ten bardzo cieszy, gdyż potwierdza to, że problemy niedożywienia są bliskie nam wszystkim. Informacje zgromadzone w tej akcji posłużą Towarzystwu do nasilenia działań w Ministerstwie Zdrowia i NFZ, które mają na celu zwiększenie zainteresowania tematyką żywienia klinicznego, i jak najszybsze przywrócenie zespołów żywieniowych jako niezbędnego elementu pracy szpitala

Można powiedzieć, że już tradycyjnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się kursy dla Zespołów Żywieniowych ostatnich kursach zorganizowanych we wrześniu i październiku uczestniczyło ponad 700 osób.  Niesamowicie cieszy tak duże zainteresowanie tematyką żywienia klinicznego. Kolejne kursy odbędą się jeszcze w tym roku w Białymstoku (24 XI 2012) i Katowicach (lub Raciborzu) i Gnieznie terminy podamy w najbliższych tygodniach. Serdeczne gratulacje dla Wykładowców oraz wielkie podziękowania dla firm: Nutricia, Baxter, Braun, Fresenius i Nestle bez ich pomocy nie byłoby możliwe przygotowanie tych przedsięwzięć.

Przypominam, że w 160 dniu 1 grudnia 2012 w Krakowie odbędą się dwa kolejne moduły LLL (Nutritional Support in Neurological Diseases oraz Nutritional Support in Gastrointestinal Disease). Gościem honorowym będzie Prof. Jon Shaffer z Manchesteru (prof Jon Shaffer stoi na czele nowopowstałego ESPEN Center for Excellency for Intestinal Failure)

Zachęcam do udziału!

Pozdrawiam Państwa bardzo serdecznie,
dr hab. n. med. Stanisław Kłęk
Prezes Zarządu Głównego PTŻPiD

Zamówienie podręcznika: Żywienie dojelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Farmaceutyczne Standardy Sporządzania Mieszanin do Żywienia Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Zamówienie podręcznika: Żywienie pozajelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Praktyczny Przewodnik Po ONS oral nutrition support