Wstępniak

autor: dr Małgorzata Łyszkowska 

Szanowni Państwo,

Kolejne wydanie „Postępów Żywienia Klinicznego”, które oddajemy do Państwa rąk jest zdominowane przez prace o tematyce związanej z żywieniem drogą przewodu pokarmowego. Wszystkim zainteresowanym polecam, w ramach nieustannego szkolenia, artykuły poglądowe pisane z punktu widzenia gastroenterologa. Różnorodne zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego u chorych będących pod opieką oddziałów, czy poradni gastroenterologicznych, są jednym z głównych powodów wdrażania postępowania żywieniowego. Biorąc pod uwagę, że część z tych chorych wymaga na pewnym etapie trwania choroby leczenia operacyjnego, czy pobytu w oddziałach intensywnej terapii, postępowanie żywieniowe łączy ze sobą specjalistów różnych dziedzin. Stąd prace te nie są skierowane tylko do gastroenterologów, ale też do lekarzy innych specjalności.
Poruszamy też problem żywienia chorych z chorobami nowotworowymi. Polecam Państwu pracę oryginalną, analizującą modyfikacje żywieniowe obserwowane u chorych na nowotwory. Niestety często chorzy ci dokonują modyfikacji, których podstawą są niefachowe źródła. Praca ta wskazuje na niedostateczną współpracę pacjentów z dietetykami, czy lekarzami zajmującymi się terapią żywieniową i może być dobrym punktem wyjścia do ustalenia przyczyn takiego stanu i jego poprawy. Kontynuując tę myśl odsyłam Państwa do komentarza dotyczącego pracy omawiającej wpływ wysokobiałkowej diety przemysłowej na poprawę stanu odżywienia pacjentek z rakiem piersi.
Dziejące się wokół nas ważne sprawy, te zawodowe, prywatne, jak i ogólnoświatowe nie zwalniają nas z ciągłego szkolenia, jak i dzielenia się własnymi doświadczeniami medycznymi. Dlatego nieustannie zapraszam Państwa do lektury naszego czasopisma i do nadsyłania swoich prac oryginalnych, poglądowych, kazuistycznych, komentarzy artykułów opublikowanych w prasie medycznej, a dotyczących postępowania żywieniowego.
Ostatni rok był dla nas przygnębiający i to nie tylko z powodu pandemii oraz wojny toczącej się w Ukrainie. Odeszły od nas dwie osoby ściśle związane z POLSPEN-em. W październiku 2021 r. pożegnaliśmy dr med. Teresę Kortę, osobę która tworzyła od samego początku nasze Towarzystwo. Trudno sobie wyobrazić kolejne spotkania bez udziału Teresy (myślę, że długoletnia znajomość i przyjaźń pozwala mi użycia samego Jej imienia), bez Jej komentarzy i chęci uczenia innych. Kilka miesięcy później, bo w lutym 2022 r., odszedł od nas współpracująca z POLSPEN-em prof. Ireneusz Krasnodębski, jednocześnie były Redaktor Naczelny „Postępów Leczenia Żywieniowego”, a także przez ostatnie lata Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej WUM będącej kolebką POLSPEN-u.
Pamiętając o wkładzie pracy w tworzenie i działanie naszego Towarzystwa, jak i ściśle z nim związanego czasopisma Wszystkich Tych, których już nie ma wśród nas, ważne jest by nie zaprzepaścić tego wysiłku i dbać o dalszy rozwój struktur pozwalających nam zgłębiać wiedzę dotyczącą leczenia żywieniowego.

Dr med. Małgorzata Łyszkowska
Redaktor Naczelny Postępów Żywienia Klinicznego

Zamówienie podręcznika: Żywienie dojelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Farmaceutyczne Standardy Sporządzania Mieszanin do Żywienia Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Zamówienie podręcznika: Żywienie pozajelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Praktyczny Przewodnik Po ONS oral nutrition support