WSTĘPNIAK

W obecnym zeszycie Postępów Żywienia Klinicznego, zgodnie z tradycją, zawarliśmy różnotematyczne prace. Wróciliśmy do problemu żywienia chorego z zapaleniem trzustki – tematu tak ważnego, jak i trudnego. Kontynuując tematykę diet eliminacyjnych (w poprzednich numerach czasopisma poruszaliśmy problem stosowania diety bezglutenowej) zwracam Państwa uwagę na publikację o praktycznym znaczeniu, dotyczącą diety bezlaktozowej. Kolejny, powracający i ważny temat to rozliczenia z płatnikiem, czyli Narodowym Funduszem Zdrowia w aspekcie prowadzonego leczenia żywieniowego.

Publikując kolejne międzynarodowe wytyczne kontynuujemy ważny temat postępowania żywieniowego z chorymi cierpiącymi na nowotwory.

Przed nami kolejny Zjazd Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu w Jachrance. W swoim, jak i w imieniu całej redakcji zapraszam Państwa do bezpośrednich spotkań w czasie trwania zjazdu. Myślę, że mogą one wzbogacić naszą pracę, wyjść na przeciw Państwa oczekiwaniom, jeśli chodzi o dalszy rozwój i kształt Postępów Żywienia Klinicznego.

Warszawa, czerwiec 2017

dr n. med. Małgorzata Łyszkowska

Redaktor Naczelny

Zamówienie podręcznika: Żywienie dojelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Farmaceutyczne Standardy Sporządzania Mieszanin do Żywienia Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Zamówienie podręcznika: Żywienie pozajelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Praktyczny Przewodnik Po ONS oral nutrition support