Z życia Towarzystwa

Drodzy Koleżanki i Koledzy,

wydarzenia ostatnich miesięcy to: 

1. 36-ty Kongres Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN), który okazał się dużym sukcesem organizatorów, czyli przede wszystkim Prof. Remy Meiera oraz Prof. Mette Berger i Zeno Stangi. W zjeździe uczestniczyło ponad 3200 osób z 92 krajów, odbyło się 17 modułów LLL, sesje edukacyjne i stricte naukowe cieszyły się niebywałym zainteresowaniem. Nowym Chairmanem ESPENu, w miejsce ustępującego Prof. Pierre Singera (Izrael) został Prof. Andre van Gossum (Belgia), a na stanowisku osoby zarządzającej komisją edukacyjną Alessandro Laviano (Włochy) został zmieniony przez Stephane Schneidera (Francja).

Tegoroczny zjazd to pasmo wielu sukcesów naszego kraju, ponieważ:

  • Doktor Ewa Sobczak (Gdańsk) oraz Jacek Szopiński (Bydgoszcz) zdali egzamin European ESPEN Diploma,
  • Doktor Agnieszka Gawecka otrzymała wyróżnienie za pracę pt. ‘Assessment of tolerance and metabolic effects of preoperative oral carbohydrate solution in children‘ (praca zajęła bardzo wysokie, bo 8-me miejsce). Kolejny, bezprecedensowy sukces Polski to przyznanie naszemu Towarzystwu i miastu Kraków prawa do organizacji Kongresu ESPEN w 2019 roku! Odbędzie się on w naszym kraju po raz pierwszy w blisko czterdziestoletniej historii ESPEN.

2. Z końcem września odbył się w Estonii siódmy ESPEN Baltic Countries Course. Do Tallinna dotarło 80 osób, ponad połowa z krajów innych niż Estonia (Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Grecja, Turcja, Finlandia). Kolejna edycja kursu odbędzie się w przyszłym roku na Litwie (ostatni weekend września).

3. W Collegium Medicum UJ w Krakowie oraz w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęły się studia podyplomowe pt. Żywienie Kliniczne. W Krakowie to już druga edycja, w Warszawie pierwsza.

4. W listopadzie odbyła się IX Konferencja Sekcji Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Miała ona bardzo ciekawy program, w ramach którego można było wysłuchać np. wykładów o żywieniu w pediatrii oraz Przewodniczącej Stowarzyszenia Pacjentów ‘Życie z pompą’. Serdeczne gratulacje dla Organizatorów, a szczególnie dla Pani Prezes Aliny Góreckiej za tenże program i perfekcyjną organizację konferencji.

5. W ostatni weekend listopada odbyły się warsztaty ESPEN w Tel Avivie pt. Lipids in ICU – wzięło w nich udział ponad 150 uczestników z 20 krajów. Obecnie przygotowywany jest raport, który wkrótce pojawi się na stronach ESPEN i w Clinical Nutrition. 

6. W październiku, w Hradec Kralove, odbył się 21-szy kurs ESPEN (ESPEN Course on Clinical Nutrition and Metabolism). W kursie wzięły udział 4 osoby z Polski. 

W ostatnim okresie czasu działalność edukacyjna Towarzystwa obejmowała:

  • Kurs Żywienie Pozajelitowe i Dojelitowe w Warunkach Domowych (Poznań, Skawina), ponad 80 uczestników;
  • I moduł Polskiej Szkoły Żywienia Klinicznego i Metabolizmu odbył się w Warszawie w listopadzie;
  • W Bydgoszczy odbył się kurs dla Zespołów Żywieniowych oraz Warsztaty Żywieniowe. 

Zbliża się Nowy Rok, dlatego muszę Państwu przypomnieć o opłatach członkowskich w POLSPEN i ESPEN. Tak więc, po pierwsze zwracam się do Państwa również z prośbą o uregulowanie składek członkowskich naszego Towarzystwa za rok bieżący oraz lata ubiegłe w przypadku osób, które jeszcze tego nie zrobiły – można to zrobić, wykonując przelew na konto: Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu: PKO BP V Oddział w Warszawie.

Nr konta: 75102010550000970200158808 

Nadchodzi również czas opłacenia składek w ESPEN. Osoby chcące opłacić blokowo członkostwo w ESPEN (European Society for Clinical Nutrition and Metabolism) proszone są o zapłacenie składki blokowej na konto naszego Towarzystwa do końca 2014 roku! Zasady nie uległy zmianie: 

  • składka zwykła, ‘dla zwykłych dorosłych’ wynosi 80 EURO (przeliczenie na PLN po kursie dnia). 
  • składka dla osób po 65 roku życia wynosi 30 EURO.
  • składka dla osób do 32 roku życia wynosi również 30 EURO.

Co w zamian? Po pierwsze, blokowe członkostwo jest znacząco tańsze (o 30 EURO) aniżeli członkostwo płacone indywidualnie. 

Po drugie, każdy członek ESPEN otrzymuje bezpłatnie egzemplarze czasopisma Clinical Nutrition, posiada dostęp do jego wersji elektronicznej oraz czasopisma e-SPEN, otrzymuje newsletter ESPEN, otrzymuje zniżki do opłat zjazdowych oraz ma prawo uczestniczyć w kursach organizowanych pod egidą ESPEN, a także ubiegać się o granty badawcze Towarzystwa. Ponadto, ma pełny dostęp do strony internetowej ESPEN, która od niedawna została scalona z portalem LLL.

Te osoby, które chciałyby dołączyć do ESPEN poprzez członkostwo blokowe proszę o opłacenie składki oraz przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. zgłoszenia zawierającego dane osobowe, aktualny i rzeczywiście używany adres e-mail oraz adres do korespondencji. 

Na koniec chciałbym w imieniu Zarządu Głównego i swoim własnym złożyć życzenia Spokojnych, Zdrowych, Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

 

dr hab. med. Stanisław Kłęk
(Prezes Zarządu Głównego PTŻPDiM) 

Zamówienie podręcznika: Żywienie dojelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Farmaceutyczne Standardy Sporządzania Mieszanin do Żywienia Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.

Zamówienie podręcznika: Żywienie pozajelitowe w domu. Podręcznik dla pacjentów

Zamówienie podręcznika: Praktyczny Przewodnik Po ONS oral nutrition support