Drodzy Koleżanki i Koledzy,
Bez dwóch zdań najważniejsze wydarzenie ostatnich miesięcy to porozumienie ponad podziałami, a mianowicie wspólna, gdyż prowadzona wraz z Koleżankami i Kolegami z Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, walka o zmianę nowej Karty Metabolicznej (załącznik nr 6b do zarządzenia szpitalnego Nr 89/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia). Została ona bowiem skonstruowana w taki sposób, że nie służyła zupełnie poprawie jakości, stanowiła natomiast duży problem dla życia codziennego. Niemniej udało się! W lutym 2014 NFZ opublikował Zarządzenie Nr 4/2014/DSOZ Prezesa NFZ, czyli nowe dokumenty do prowadzenia i rozliczania leczenia żywieniowego (przestawiamy w zakładce Aktualności). Bardzo dziękuje również wszystkim Państwu za wsparcie naszych działań.
Bardzo dobra wiadomość nadpłynęła także z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego: Postępy Żywienia Klinicznego podniosły swój ranking i obecnie każda publikacja w Postępach uzyskuje 3 pkt MNiSW! Jest to wielki sukces, gdyż jak Państwo zapewne pamiętacie, przed czterema laty los czasopisma wisiał na włosku, ukazywało się ono nieregularnie, nie publikowano nowych prac, a liczba prenumeratorów była bliska zeru. W tej chwili nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zachęcać Państwa do publikowania swoich prac w Postępach.
Jeszcze jedna dobra wiadomość: dr Ewa Sobczak (Gdynia) ukończyła kurs TTT LLL, który odbył się w styczniu 2014 w Nicei i została kolejnym polskim nauczycielem kursów LLL – gratulacje!
Zakończył kolejny Clinical Nutrition Week, który tym razem odbył się w Savannah. Trzeba przyznać, że tym razem sesje były bardziej interesujące niż w ubiegłych latach, a dyskusje dotyczące żywienia pozajelitowego i dojelitowego w OIT oraz w onkologii stały na rzeczywiście wysokim poziomie. Dobra wiadomość jest taka, że wiodących prelegentów tych sesji czyli Darrena Heylanda, Kelly Tappenden, Juana Ochoa, Ainsley Malone i Alessandro Laviano będziecie mogli Państwo spotkać już za pięć miesięcy w Jachrance, będzie więc możliwość ich wysłuchania bez konieczności wyjazdu do Stanów.
No właśnie - coraz większymi krokami zbliża się XVI Zjazd naszego Towarzystwa! Uruchamiamy więc stronę zjazdową i serdecznie zapraszamy. Naprawdę jest po co przyjechać do Jachranki, gdyż wśród prelegentów będą: Daren Heyland, Remy Meier, Alessandro Laviano, Kelly Tappenden, Ainsley Malone, Andrzej Kubler, Maria Wujtewicz, Radosław Owczuk, Piotr Wysocki, Dan Waitzberg, Stephane Schneider, Lubos Sobotka, Nicklaas Deutz, Peter Austin i wielu innych. Zjazd obędzie wraz konferencją Sekcji Żywienia Do- i Pozajelitowego TChP.
Wiodące sesje Zjazdu: Żywienie pozajelitowe i dojelitowe w OIT, Niedożywienie szpitalne w XXI wieku, Immunonutrition: czy rzeczywiście działa?, Żywienie kliniczne a choroba nowotworowa, Jak napisać pracę naukową dotyczącą żywienia?, Żywienie w gastroenterologii, sesja dietetyczne (z gośćmi z całego świata) i farmaceutyczna.
Streszczenia zjazdowe można nadsyłać w terminie 15 kwietnia – 15 maja 2014 pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
W Manchesterze odbył się kolejny ESPEN Expert Course on Intestinal Failure, a w Tel-Avivie kurs dotyczący kalorymetrii pośredniej.
W Polsce w pierwszych miesiącach 2014 zorganizowaliśmy:
Kurs z zakresu żywienia w warunkach domowych (17-19.03.2014, Kraków)
Kursy dla Zespołów Żywieniowych: Kraków (22.03.2014, 200 osób) oraz Krosno (10.04.2013, ponad 300 osób)
Kolejne zajęcia Polskiej Szkoły Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (21-22.03.2014, Moduł III, Żywienie drogą przewodu pokarmowego, Kraków),
Akademia Żywienia w Onkologii – Szczecin (marzec 2014)
Nadchodzące kursy LLL to Topic 18. Nutritional Support in Intensive Care Unit (ICU) Patients oraz Topic 23: Nutrition in Obesity. Odbędą się ona w dniach 19 oraz 21 czerwca 2014 przed i podczas XVI Zjazdu Towarzystwa. Serdecznie zapraszamy!
W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkiej Nocy chciałbym w imieniu Zarządu Głównego i swoim własnym złożyć życzenia Państwu Spokojnych, Zdrowych, Rodzinnych Świąt.
dr hab. med. Stanisław Kłęk
(Prezes Zarządu Głównego PTŻPDiM)